Az Inkle Ltd. eredetileg 2014 őszén adta ki az 80 Dayst iOS és Android platformokra, és hamar óriási kritikai sikert aratott vele: a szoftver az év játéka lett a Time-nál, a The Guardiannél és a The New Yorkernél (az utóbbi kettőnél válogatásban), összeszedett 4 Bafta-jelölést, az Apple App… [tovább]
Az Inkle Ltd. eredetileg 2014 őszén adta ki az 80 Dayst iOS és Android platformokra, és hamar óriási kritikai sikert aratott vele: a szoftver az év játéka lett a Time-nál, a The Guardiannél és a The New Yorkernél (az utóbbi kettőnél válogatásban), összeszedett 4 Bafta-jelölést, az Apple App Store beválogatta a legjobb játékai közé, és elismeréssel beszéltek róla még számos helyen (Metacritics, IGN, Futurebook stb.). Egy ilyen diadalmenet után nem volt kérdés, hogy idővel a pc-s változatnak is el kell készülnie, de arra azért joggal volt kíváncsi mindenki, hogy egy mobilokra stilizált, low-budget ötlet mennyire tud működni asztali gépeken, nagy felbontásban.
Az 80 Days természetesen a francia Jules Verne (idősebbeknek: Verne Gyula) 1873-as klasszikusát, a 80 nap alatt a Föld körült veszi alapjául, de nagyjából csak a felütésig: Phileas Fogg, a különc londoni gentleman, köt egy 20000 fontos fogadást a Reform Klubban, hogy 80 nap alatt körbeutazza a Földet. Az útra magával viszi inasát, a francia Jean Passepartout-t, és a játékosnak az ő szemszögéből kell majd megterveznie és átélnie az előtte álló 80 (vagy kevesebb) napot, hogy aztán ismét visszaérjen Londonba.
Míg Verne regényében Fogg Bombayen, Jokohamán és San Franciscón keresztül ért vissza Londonba, addig nekünk sokkal nagyobb mozgásterünk van: az első utunk ugyan kötelezően Párizsba vezet egy víz alatti(!) vasúton keresztül, de utána gyakorlatilag a tájékozódó képességünk szab csak határt annak, hogy merre megyünk. A lényeg, hogy körbeutazzuk a bolygót: kísérletet tehetünk az Északi-sark meghódítására, de megnézhetjük Ausztráliát és Afrikát is.
Az útjaink városról városra vezetnek minket. Mindegyik hely hangulatos, egyéni háttérképpel rendelkezik, s ezek során kell gondoskodnunk Fogg egészségéről (pl. különböző utazói ruhaszettek vásárlásával, elvégre sem a fagyos északon, sem a forró délen nem éljük túl, ha angol úrnak öltözünk) és a vagyoni stabilitásunkról, hiszen az utazás drága. Az 80 Days e két aspektusa rendkívül jól működik: minden város piacán vehetünk és adhatunk el ruhákat, tárgyakat és információt, melyek segítségével napról napra boldogulhatunk.
Ennél is jobban brillíroz azonban a játék, ha a narrációra kerül sor: a cselekmény abból áll, hogy mindig feljön egy naplószerű részlet Passepartout elbeszélésével, és nekünk pár mondat elolvasása után rendre van két-három lehetőségünk, hogy alakítsuk a történetet és ezzel az utunk sikerességét is. Ha például esténként úgy döntünk, hogy Fogg társaságában maradunk, akkor mindig jobb kedéllyel fog nekivágni az utazásnak; viszont, ha inkább elvegyülünk az éjszakai életben, könnyen lehet, hogy rövidebb útvonalakkal és vásári tippekkel leszünk gazdagabbak.
Forrás: http://www.pcguru.hu/teszt/80-days-teszt-pc/2033 [bezár]