A világ csodái (2023)

társasjáték 12 3
World Wonders
Játékidő: 60 perc · Játékosok száma: 1–5

Csodás építészek – építészeti csodák!

A világ csodái különleges, tetrisalapú, lapka- és épületlehelyezős családi stratégiai társasjáték. A játékosok megtervezik a városukat, hogy csodálatos műemlékeket emelhessenek.

(Forrás: gemklub.hu)

Képek 7

A világ csodái (2023)

Tervező
Zé Mendes

Kiadó
MeepleBR

Illusztrátor
Odysseas Stamoglou
Tom Ventre

Magyar kiadó
Gémklub

Kedvencelte 1

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

ncsn87 
A világ csodái (2023)

A világ csodái (2023) társasjáték

Érdekes, mert a borító miatt valahogy nem néztem utána, milyen játék is ez. De milyen jó, hogy van nekem egy Gréta barátnőm, mert így rávett, kipróbáltuk és tetszett.
Minőségi, sok egyedi fa alkatrész, mini van benne. Családi közép nehézségű, nem bonyesz (bár rendesen túl lehet gondolni a lépésünket :D), de jó a flowja. Az asztalkép meg a végén… Hát wow! Csodaszép! *.* Ez a bármikor játszanám kategória.
Plusz pont, hogy öt fővel is játszható és van egyszemélyes módja is. Szerintem működhet 5 fővel is. Max. picit hosszabb, de szerintem úgy se lenne vészes. Szívesen játszanám bármilyen játékosszámmal. :)
Érdekes, hogy ez is egy poliominó elemeket pakolghatós társas, de mégsem ez maradt meg bennem róla, hanem úgy maga az építés élménye. És igen, még mindig tudnak újat mutatni ebben a tetris-es témában.
Bátran tudom mondani, hogy bárki polcán ott lehet a helye, aki kicsit is szeret építeni. De legalább egyszer próbáljátok ki szerintem.

Csibike 
A világ csodái (2023)

A világ csodái (2023) társasjáték

Nagyon nem leszek népszerű xD Sokat vártam a játéktól de számomra rendkívül alulteljesített. Egyrészt valószínűleg pont az elvárásaim miatt, másrészt viszont valós problémákon is alapul az értékelésem.

Persze nem olyan rossz játék ez, szokásos poliominós, mostanság elég elterjedt, a szabályai egyszerűek, de mégis van benne bőven mit gondolkodni. A problémám egyrészt a marketingjával van, másrészt azzal, hogy miért akarjuk ezt is a polcunkra (főleg ezen az áron), miben tud többet az eddigieknél. És ez a kettő nagyon összefügg.
Nem mondom, hogy a játékban nincs semmi érdekes mechanika, ami megkülönbözteti a többi játéktól, mert van. És ez a csodák megépítése. Mert sok játékban láttunk már poliominós elemeket, sok játékban van valamiféle lehelyezési bónusz és szinte mindenhol vannak lehelyezési szabályai ezeknek az elemeknek. Ezek a dolgok fixek, amik már megjelentek, megjelennek a hasonló típusú játékokban. A térkép is kvázi ugyanolyan mint a többi. Ami a játékot kiemelkedővé teszi, vagy hát inkább tenné, az az időzítés a csodák miatt. Mivel a csodák az összes pénzedbe, tehát kvázi az összes akciópontodba kerülnek. És így előkerült az az elem, amivel még nem nagyon találkoztam a hasonló játékokban, ez pedig az időzítés fontossága. Mit csinálj? Letegyél gyorsan egy csodát drágán, vagy inkább várd ki a köröd végét, és reménykedj, hogy meglesz még olcsón? Közben folyamatosan van valamiféle interakció, mert nézed a többiek tábláit, hogy ki tudja megépíteni azt a csodát, vajon ki tudja elvenni előled.

És ez mind szép és jó, csak itt jön az az eleme a játéknak, ami miatt mindez feleslegessé válik, mivel itt jön képbe a marketing hazugsága. A játék neve A világ csodái. A játék ára főként a csodaszép csodákból adódik. A játék asztalképét a csodák adják. Mindent a csodák adnak a játékban, kivéve egy dolgot: a győzelmi pontokat. Stratégia szempontjából a csodák NAGYON kevés jutalmat adnak, főleg a megépítésük nehézsége mellett. Ha eljátszogatsz a családdal, és mutogatod a csodákat mindenkinek, úgy működhet, de amint elkezdesz belemenni a mélységeibe, ott már hirtelen pont az veszik el, ami a legjobb a játékban.
Én egyedül játszottam vele, illetve olyan társaságban, ahol gémerebb arcok voltak főként, a stratégiának tehát nagyobb szerepe volt, mint a gyönyörködésnek a darabokban. És így 1-2 ember hamar ráébredt, hogy amíg harcolunk egymással a csodákért, addig simán el lehet húzni az épületek megfelelő lehelyezésével. Ha lehelyezel egy épületet, akkor az árának megfelelő értékben kapsz belőle azonnal nyersanyagokat (amik ügyes lehelyezéssel győzelmi pontokhoz juttatnak a játék végén), amik segítségével előre mehetsz a népesség sávon (ami szintén győzelmi pontokhoz juttathat a játék végén), az útlapkákkal olcsón körbe tudod építeni, ami további győzelmi pontokat jelent a játék végén, valamint pontot kapsz a természeti erőforrások után, ha mellé helyezted le az adott elemet.

Míg ha megpróbálsz a műemlékekre gyűjteni, akkor az alábbi dolog történik: meg vannak adva a műemlékek lehelyezési szabályai, így ha azokat az épületeket próbálod felépíteni, akkor könnyen meglehet, hogy kiegyenlítetlen lesz a nyersanyag termelésed, ami a játék végén kevesebb győzelmi pontot hoz. Szigorúak a lehelyezési szabályai, ami miatt sokszor nemcsak, hogy nem mindig tudod természeti erőforrás mellé lehelyezni őket, hanem gyakran még el is kell velük takarni egyet. Továbbá a lehelyezési szabályok mellett a csodák sokszor nagyok vagy szokatlan alakjaik vannak, amikkel emiatt nemhogy megkönnyítenéd egy épület körbevételét, hanem még meg is nehezíted azt. Ez nem azt jelenti, hogy csodákat egyáltalán nem vagy soha nem éri meg megépíteni, csak azt, hogy abban a ritka esetben, amikor szerencsés az együttállás, akkor éri csak meg. Tehát ha a nyersanyagok harmóniáját figyelve pont megvan hozzá minden épületed, és pont le tudod úgy helyezni, hogy segíti az épületeid körbevételét és a természeti erőforrásaid, továbbá a köröd végén is vagy minimális pénzzel, akkor megéri. Viszont ehhez sokszor elég szerencsés együttállásnak kell kijönnie. És aki erre hamar rájön, az rendszerint jóval több győzelmi pontot gyűjt, még akkor is, ha egy darab csodával sem rendelkezik, mert az épületek megfelelő lehelyezése a csodán kívül minden másban segít, amik a játék végén győzelmi pontot érnek, míg a csodák sokszor csak maguk után hoznak győzelmi pontot. Viszont azzal, hogy nem a csodákra helyzed a hangsúlyt, hanem a győzelmi pontokra, azzal tulajdonképpen lecsupaszítod magát a játékot, és ezzel az összes egyedisége, izgalmas mechanikája és szépsége, illetve ennek köszönhetően az ára is kárba vész.
Szóval összességében kicsit átverésnek érzem azt, hogy a játék a csodákkal próbálja megfogni az embereket, mindent eköré helyez, mind az asztalképét, mind az árát, mind a mechanikát, aztán a játék végén a csodák pont annyit érnek majd, mint a Boop esetében a cicák: eladhatóbbá teszik a játékot. Mást nem igazán.

22 hozzászólás
Darth_Revan 
A világ csodái (2023)

A világ csodái (2023) társasjáték

Szuper játék. Lenyűgözött az egyszerűsége és letisztultsága, mely egyszerre párosult egyfajta egyszerű szépséggel. Kevés dolgot kell megjegyezni benne, gyorsan lehet benne építkezni. A lépéseket túl lehet gondolni, de nem vészesen. Azt hozta, amit vártam tőle. Úgy érzem, hogy akár kezdő modern társasozók is leülhetnek mellé játszani. Ahogy elkészül a kis királyságom, valami fantasztikus érzés.


Hasonló játékok címkék alapján