A go kínai eredetű, körülbelül négyezer éves táblajáték. Az európai elnevezés a japán 碁 (go) karakterből ered. (…)
A go két játékos által játszható játék, mely több mint 2500 évvel ezelőtt fejlődött ki Kínában. A játék viszonylag egyszerű szabályrendszere ellenére stratégiai lehetőségekben… [tovább]
A go kínai eredetű, körülbelül négyezer éves táblajáték. Az európai elnevezés a japán 碁 (go) karakterből ered. (…)
A go két játékos által játszható játék, mely több mint 2500 évvel ezelőtt fejlődött ki Kínában. A játék viszonylag egyszerű szabályrendszere ellenére stratégiai lehetőségekben gazdag. Edward Lasker sakkmester szerint „a szabályrendszere annyira finom, szervezett és szigorúan logikus, hogy ha univerzumban valahol máshol is léteznének intelligens életformák, azok majdnem biztosan gót játszanak.”
A két játékos felváltva helyezi a táblára fekete és fehér köveit egy 19×19 mezős táblán (kezdők gyakran játszanak kisebb, 9×9 és 13×13-as táblákon). A játék célja, hogy játékosok egyike nagyobb területet foglaljon el köveivel, mint az ellenfele. A már táblára helyezett kövek nem mozdíthatóak el, kivéve, ha elfogják azt. A játék végén az elfoglalt területeket és elkapott köveket számolják össze, hogy kiderüljön, ki szerzett több pontot. A játék feladással is megnyerhető.
A go az ősi Kínából származik. Régészeti leletek bizonyítják, hogy a játék korai verzióját egy 17×17-es táblán játszották, de amikorra a játék eljutott Koreába és Japánba az 5. illetve 7. században, már a 19×19-es tábla volt használatos.
A 2008-as évek közepére több mint 40 millióan játszották a játékot világszerte, túlnyomórészt kelet-ázsiaiak. 2012 májusában a Nemzetközi Go Szövetségnek 74 ország és négy, több országot magában foglaló szövetség volt tagja.
Forrás: wikipedia.hu [bezár]